Dom pasywny to stworzony w Niemczech pod koniec lat osiemdziesiątych dwudziestego wieku absolutnie nowy standard dla budownictwa, dzięki któremu zużycie energii jest ośmiokrotnie niższe

niż w tradycyjnych domach.

Dom pasywny jest więc ciepłą-wspaniałą ideą promującą oszczędzanie energii i stawia czoła wymogom nowoczesnego, ekologicznego świata. Koszt budowy pasywnego domu jest wprawdzie o jedną trzecią wyższy niż tradycyjnego - jednakże zainwestowane pieniądze zwracają się dzięki niższym rachunkom za ogrzewanie w ciągu kilkunastu lat.Te niższe rachunki zaś biorą się z  zapotrzebowania na energię wynoszącego poniżej 15kWh na metr kwadratowy rocznie dla porównania, w  domach budowanych tradycyjnie owo zapotrzebowanie może osiągać nawet 120kWh na metr kwadratowy rocznie. Jak to możliwe? Odpowiedż  jest prosta!

 

W budownictwie pasywnym nie potrzeba nam tradycyjnego ogrzewania, zamiast którego zastosowanie mają dogrzewacze powietrza wentylacyjnego. Wszystko to jest możliwe dzięki doskonałej parametryczności dla przegród zewnętrznych. Zbilansowanie zapotrzebowania na ciepło uzyskuje ponadto dzięki rekuperacji czyli odzyskiwaniu ciepła z wentylacji. Ale to nie wszystko kolejnym komponentem odpowiedzi na pytanie Jak to możliwe - są okna- drewniane okna wysokiej jakości .W budownictwie pasywnym stosuje się okna z trzema szybami w ramach drewnianych(drewno ma doskonała izolacyjność termiczną) co bardzo znacznie ogranicza straty energii. Oczywiście bardzo ważne jest także usytuowanie okien jak i całego pasywnego domu. I tak, od strony południowej planujemy okna jak największe, wtedy światło słoneczne w sposób naturalny wpada bardzo intensywnie do środka i nagrzewa nasz pasywny dom, ponadto przestrzeń przed domem od strony południowej powinna być czysta (niezasłonięta drzewami, budynkami itd.).

 

Dom pasywny dla niezależnych! Żyjemy w czasach szaleńczego wzrostu cen paliw, gazu, prądu, oraz narastających konfliktów na tle energetycznym - stawiając dom pasywny zapewniamy sobie  prywatne bezpieczeństwo energetyczne.

 

No i jeszcze ekologia, cieszmy się planetą!

IDEA

DOMU PASYWNEGO