Okna drewniane produkowane przez  firmę Wójcik są fabrycznie zabezpieczone przed niekorzystnym oddziaływaniem czynników zewnętrznych takich jak: słońce(promieniowanie UV), opady, czy spaliny z zanieczyszczonego powietrza. Zalecamy renowację powłoki lakierniczej co trzy do pięciu lat - w zależności od tego jakiej powłoki użyto( kryjącej, czy transparentnej).      

Systematyczna dbałość o czystość stolarki drewnianej, a także używanie do pielęgnacji drewna specjalnie do tego celu przeznaczonych środków wydłuży żywotność i piękny wygląd tych produktów. Poniżej przedstawiamy kilka prostych wskazówek odnośnie konserwacji.

Konserwacja  ramy okiennej 

Drewno myjemy rozcieńczonym w wodzie delikatnym płynem do zmywania naczyń. Nie stosujemy do tego celu żadnych płynów używanych do mycia szyb, salmiak i amoniak, które  zawierają są substancjami mogącymi uszkodzić lakier. Pamiętajmy, aby podczas mycia szyb nie spryskiwać ram okiennych tym samym środkiem co szyby, a ewentualne pozostałości tego środka usuwajmy z ramy wilgotną( z wodą) szmatką i wycierajmy następnie do sucha.

Stosujmy mleczko do pielęgnacji drewna , które  tworzy na powłoce lakierniczej cieńką warstwę ochronną, która jest niewidoczna , a ogranicza wnikanie wody oraz przeciwdziała utlenianiu się lakieru.

Bezbarwne lub zawierające niewielką ilość pigmentu bejce do drewna wymagają intensywniejszej konserwacji niż środki o dużej zawartości pigmentów  ze względu na ich większą podatność na szkodliwe działanie promieniowania UV.

Kontrolujmy stan powłok lakierniczych  naszych okien  dwa razy w roku najlepiej wiosną i jesienią, zwracajmy przy tym  uwagę na powierzchnie zewnętrzne ram.

 

Drewno w wyprodukowanych przez nas oknach jest zabezpieczone, lecz  po paru miesiącach bez ochronnej powłoki malarskiej, może zacząć wchłaniać wilgoć z otoczenia, co przyspieszy konieczność renowacji okna i przysporzy dodatkowy(niepotrzebny) koszt.

Zadrapania , oraz zatarcia zewnętrznej powierzchni ramy okna przy odrobinie chęci możemy naprawić we własnym zakresie .Uszkodzone miejsce przeszlifowujemy drobnoziarnistym  papierem ściernym (optymalna do tego celu  granulacja to 200- 400). Następnie zeszlifowaną ramę  odkurzamy, albo wycieramy  wilgotną szmatką. Na wyschniętą ramę okienną  nanosimy pędzlem farbę kryjącą lub transparentną wodorozcieńczalną( dwie warstwy).

 

Ważne jest aby szlifować tylko tam, gdzie to konieczne (miejsca uszkodzeń) i tylko tam.

Na początek pamiętajmy o zdjęciu uszczelki opasającej szybę.Okna najlepiej malować w temperaturze co najmniej 9 stopni Celsjusza, oraz przy względnej wilgotności powietrza  powyżej 85%. Szyby i okucia zabezpieczamy taśmą malarską

Konserwacja  okuć metalowych

Bardzo istotne: Nie oliwmy okuć okiennych tzw. domowymi sposobami, wykorzystująco tego celu olej spożywczy lub masło. Nie stosujmy w  żadnym wypadku smarów przemysłowych typu towot.  

Konserwacje  uszczelek    

Raz na 6 miesięcy powlekamy uszczelki cieńką warstwą  specjalnego środka konserwującego, który zapewni uszczelkom odpowiednią. Środek konserwujący nanosimy  miękką szmatką  po uprzednim wytarciu uszczelek z kurzu ( do tego celu używamy szmatki nawilżonej wodą) i osuszeniu.

Konserwacja okien aluminiowo-drewnianych

Jeżeli zastosujemy po zewnętrznej stronie okna aluminium, to właśnie ta zewnętrzna strona okna (narażona na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych : słońce, zanieczyszczenie powietrza , opady deszcz, śniegu itd.)nie wymaga żadnych specjalnych zabiegów konserwacyjnych. Wystarczy użyć wilgotnej szmatki do przemycia, a następnie przetrzeć do sucha. Wewnętrzna (drewniana)strona okna, tak jak okucia i uszczelka wymaga zabiegów konserwacyjnych opisanych powyżej.

Drzwi drewniane najlepiej czyścić specjalną pastą do pielęgnacji drewna lub mleczkiem.

Malowanie drzwi drewnianych

Jeżeli chcemy odświeżyć drzwi lub zmienić ich kolor, można je pomalować lakierem lub farbą do drewna bądź specjalnym lakierem renowacyjnym. Lepiej jest stosować lakier w jaśniejszym odcieniu niż stary, aby zachować widoczny rysunek drewna. Jeśli zaś chodzi o odcień farby to zastosowanie jaśniejszego może spowodować przebarwienia w związku z tym łatwiej jest zmienić odcień przemalowywanych drzwi z jaśniejszego na ciemniejszy.

 

Podsumowując : konserwacja stolarki drewnianej zarówno okiennej jak i drzwiowej jest łatwa, a przy tym bardzo skuteczna.

KONSERWACJA
ZAWSZE SIĘ OPŁACA

Naprawianie drobnych uszkodzeń 

Malowanie  ramy okiennej       

Raz na 6 miesięcy stosujemy preparat na komponentach silikonowych przeznaczony do naoliwiania okuć (wazelina również nadaje się do tego celu) 

Konserwacja drzwi drewnianych