Ciepły montaż, cieplej w domu!

Decydując się na energooszczędne okna drewniane warto mieć na uwadze tzw. energooszczędność w czasie czyli zachowanie walorów izolacyjnych okna podczas jego eksploatacji. Okazuje się bowiem, że jednym z newralgicznych miejsc w domu przez które ucieka ciepło jest styk okien z murem. Kluczem jest więc osadzenie okien w warstwie ocieplenia w taki sposób, aby wyeliminować tzw. mostki termiczne, które  mogą wokół niego powstawać.

W pierwszej kolejności należy pomyśleć o zbudowaniu dodatkowego rusztowania, na którym będzie można okno oprzeć. Na konsolach powinno się umieścić wsporniki wysokości podpierające ramę i jednocześnie umożliwiające odpowiednie wypoziomowanie. Wsporniki główne (konsole nośne) i boczne powinny być rozstawione w odległości około 15 cm od narożników i słupków, a odstęp pomiędzy poszczególnymi kotwami powinien  wynosić maksymalnie 70 cm. Konsole nośne czyli metalowe profile przykręcane  do ściany wokół otworu okiennego, powinny być mocowane wewnątrz otworu lub na licu muru. Zalecana długość profili to: od 25 do 35cm, a szerokość 2,5 cm. Wsporniki boczne montowane winny być  z boku i u góry otworów okiennych, standardowo o długości 15, 20, 25 i 30 cm i szerokości 1,5 – 2,5 cm. Profil okna przykręcamy do konsoli za pomocą wkrętów lub dybli, a styk okna i muru wypełniamy  pianką poliuretanową .

Bardzo ważną kwestią jest uszczelnienie  taśmą lub folią paroszczelną od strony wnętrza domu i taśmą lub folią paro przepuszczalną po stronie zewnętrznej, należy trzymać zasady, która mówi: uszczelnić bardziej od środka niż na zewnątrz.

W ścianie jednowarstwowej o grubości  40-50 cm okno należy osadzić mniej więcej w połowie jej grubości. Nie należy mocować okna zbyt głęboko, ze względu na odpowiednie doświetlenie pomieszczeń, a im bliżej zewnętrznej krawędzi będzie ono  ustawione, tym więcej światła wpadnie do wnętrza. Nie może być też umieszczone zbyt blisko zewnętrznej krawędzi, ponieważ profil ościeżnicy będzie znacznie bardziej zimny, niż wtedy gdy zamontowany zostanie głębiej w ścianie.                                                                                                                                             Kotwy posiadające regulację należy zamocować na podokienniku , który jest pokryty warstwą wyrównawczą. W przypadku, gdy mur jest wykonany z materiału  perforowanego powinno się zastosować dodatkowe kątowniki  umożliwiające całkowitą stabilność montażu.

W ścianie dwuwarstwowej, tradycyjny sposób montowania okien polega na mocowaniu ich w granicy muru nośnego. W takiej sytuacji powierzchnia ościeżnicy, która przylega do ściany jest ciepła. Ponadto jest poddawana silnym wpływom różnicy temperatury ( ciepła od wewnątrz i zimna z zewnątrz ), co powoduje wytrącanie się pary wodnej na powierzchni okna. Długotrwałe występowanie takiego zjawiska może doprowadzić do powstawania skupisk wilgoci na ścianach wokół okien. Nawet lekkie wysunięcie okna w warstwę ocieplenia (na mniej więcej połowę grubości profilu) znacząco poprawia przebieg izoterm na ościeżnicy i wokół okna.

W ścianie trójwarstwowej okno mocuje się w warstwie izolacyjnej na długich kotwach przytwierdzonych do wewnętrznego muru nośnego -  to rozwiązanie przynoszące najlepsze rezultaty. Warstwa ocieplenia wynosi 10-12 cm grubości. Profil okna jest otoczony warstwą izolacyjną.

Stopień wysunięcia ościeżnicy względem warstwy ocieplenia jest uzależniony od jej planowanej grubości. Parapet zewnętrzny powinien mieć szerokość co  najmniej 10 cm, oznacza to, że w ścianie dwuwarstwowej z 10-15 cm warstwą styropianu okna można wysunąć jedynie kilka centymetrów w warstwę ocieplenia (połowa grubości profilu).Należy pamiętać o tym, że profile okien energooszczędnych i pasywnych mają nawet 9-10 cm grubości. Najlepszym rozwiązaniem jest całkowite wysunięcie okna w warstwę ocieplenia. Jednak o takim pełnym umieszczeniu okien w ociepleniu można myśleć właściwie tylko przy planowanym ociepleniu domu  styropianem lub wełną mineralną grubości minimum 20 cm.

Polecamy Państwu ciepły montaż.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>