Jakie okno takie światło

Jakość dziennego oświetlenia wnętrza jest ściśle uzależniona od okien – ich wielkości, kształtu  oraz ilości w danym pomieszczeniu. Jedno okno znajdujące się pośrodku ściany spowoduje, że wnętrze będzie oświetlone równomiernie, ale jeśli pomieszczenie będzie dość długie, to na jego końcu natężenie światła może być mniejsze. Okno umieszczone zbyt blisko narożnika, spowoduje niedoświetlenie części pomieszczenia i np. pokój dzienny może okazać się zdecydowanie zbyt ciemny – warto o tym pamiętać podczas planowania i budowy domu. W  przestronnych wnętrzach i długich ścianach optymalnym rozwiązaniem okazują się dwa okna. Przy odpowiednim metrażu, nie utrudniają aranżacji, a przy tym zapewniają bardzo równomierne oświetlenie  przez większą część dnia. Podobny efekt można uzyskać montując okno w narożniku południowo-zachodnim. W kuchni możemy zastosować niskie i szerokie okna panoramiczne i umieścić je nad blatem służącym do przyrządzania potraw. W łazience wystarczające są okna niewielkich rozmiarów. Podobnie w takich pomieszczeniach jak spiżarnia, czy garderoba wystarczą tylko niewielkie okna, świetliki, albo luksfery.

Przy planowaniu rozkładu pomieszczeń należy wziąć pod uwagę strony świata.

Strona wschodnia jest idealna dla sypialni. Poranne słońce zaglądające przez okna do pokoju, pozwoli nam obudzić się w pogodnym nastroju. W godzinach wczesnego południa jego natężenie będzie na tyle małe, że zapewni nam optymalną temperaturę, idealną dla relaksu.

Strona południowa  jest  najbardziej odpowiednia w dużych pomieszczeń strefy dziennej, takich jak salon, jadalnia, czy gabinet. Po stronie południowej mamy najdłuższy czas nasłonecznienia. Aby pomieszczenia te się nie przegrzewały, warto w oknach zamontować osłony przeciwsłoneczne (rolety zewnętrzne, markizy, żaluzje). Można też stosować wszelkiego rodzaju konstrukcje zacieniające okna takie jak zadaszenia, czy pergole.

Strona zachodnia i południowo – zachodnia okazuje się doskonale sprawdzać dla pokoi dziecinnych, bawialni – pomieszczenia od tej strony są bardzo dobrze doświetlone, ale promienie słoneczne nie budzą maluchów wczesnym rankiem.

Strona północna sprawdza się w  pomieszczeniach gospodarczych, spiżarniach. Okna znajdujące się tutaj, nie powinny być zbyt duże, aby nie powodowały nadmiernych strat ciepła.

Na północnej stronie, można również z powodzeniem ulokować  kuchnię, która jest przecież ze względu na swój charakter pomieszczeniem bardzo ciepłym.

Niezbyt intensywne nasłonecznienie w  pomieszczeniach północnych i równomiernie rozproszenie światła sprawiają, że wszystko, co się w nich znajduje wygląda naturalnie i oddaje ich prawdziwe kolory, zatem sprawdzi się tutaj doskonale również komfortowa garderoba.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>