Szyba bezpieczna – szyba antywłamaniowa, na czym polega różnica?

Szyba bezpieczna ma na celu przede wszystkim  ochronę przed zranieniem się odłamkami szkła w przypadku jej stłuczenia. Szkło wykorzystywane do  produkcji szyby bezpiecznej bo rozpada się na bardzo drobne kawałki o tępych krawędziach (np. szkło hartowane), lub pęka, lecz nie rozsypuje się (utrzymywane jest w całości dzięki zastosowanym laminatom, żywicom, zbrojeniu z drutu itp.).

Do bezpiecznych szyb zaliczamy szyby w klasach 01 i 02 (ochrona przed rozbiciem i zranieniem) oraz P1 i P2 (ochrona przed rozbiciem i zranieniem oraz czasowe opóźnienie przypadkowego włamania)

P3,P4 i P5- to szyby antywłamaniowe, produkuje się przede wszystkim  ze szkła laminowanego (posiadające trzy, albo cztery warstwy folii) lub szkła żywicowego. Ten rodzaj szyby w sposób bardzo efektywny zabezpiecza przed kradzieżą i zniszczeniem.  Pod względem skuteczności zastępuje kraty – co zdecydowanie działa na korzyść wszystkich patrzących w stronę okna zarówno na zewnątrz jaki z wnętrza pomieszczenia . Należy tutaj pamiętać, że przy tego rodzaju szkleniach muszą być stosowane odpowiednie okucia. Oznaczenia P3, P4 i P5 mówią nam o odporności szyby (najczęściej stosowane w domach czy mieszkaniach, ponieważ wystarczają do uzyskania odszkodowań ubezpieczeniowych) Zatem  szyba antywłamaniowa znacznie dłużej niż szyba bezpieczna opiera się ewentualnemu włamywaczowi i utrudnia intruzowi sforsowanie okna. Dla przypadkowego agresora może stanowić bardzo trudną przeszkodę, której pokonać najczęściej nie sposób.

Możliwość komentowania jest wyłączona.