JAK ZATRZYMAĆ UPAŁ ZA OKNEM

Kiedy na zewnątrz parno i gorąco, najchętniej szukamy schronienia w zaciszu własnego domu.
Aby bez pomocy klimatyzacji cieszyć się przyjemnym chłodem, należy przewidzieć rozwiązania ograniczające ilość promieni słonecznych wpadających przez okna.
Przegrzewanie się pomieszczeń podczas upalnych dni to efekt nieskutecznej izolacji cieplnej budynków, oraz niewystarczającej wentylacji. Jednak najwięcej ciepła przedostaje się do naszych mieszkań przez okna – nawet przesłonięte żaluzjami, czy firankami. Kluczową sprawą jest więc posiadanie stolarki okiennej o możliwie najniższym współczynniku przenikania ciepła – tak samo jak zimą, kiedy nie chcemy aby ciepło uciekało nam z domu, tak latem w upalne dni lepiej żeby ciepło w nadmiarze nie przedostawało się do wewnątrz.

Kolejna kwestia to odpowiednie szyby. Istnieje szeroka paleta szkieł o funkcji ochrony przed nagrzewaniem się pomieszczeń. Szyby z tej grupy są zazwyczaj stosowane na średnich i dużych fasadach. Konfiguracja szyb jest uzależniona od wymaganych parametrów i koloru szkła. Ze względu na rodzaj szkła i proces produkcji tego typu szkła dzielimy na 3 rodziny :szkła barwione w masie, szkła refleksyjne twardo powłokowe, oraz szkła refleksyjne miękko powłokowe.
Innym sposobem na ograniczenie nadmiernego nagrzewania się pomieszczeń jest montaż zewnętrznych przesłon. Żaluzje, nawet te z powłoką antyrefleksyjną nie są w stanie zapobiec przegrzewaniu się pomieszczeń w upalne dni. Promienie słoneczne wnikające do mieszkania przez okno już się z niego nie wydostaną, dlatego skuteczną ochrona przed wysokimi temperaturami jest zapewnienie cienia od strony zewnętrznej.
Tradycyjne okiennice świetnie sprawdzają się jako ochrona przed wysokimi temperaturami panującymi za oknem.

Warto tutaj wspomnieć też o markizach, stosuje się je nie tylko dla ochrony przed słońcem tarasów i balkonów, lecz także sąsiadujących z nimi pomieszczeń. Wykonane z tkanin odbijających energię, zapewniają cień i stanowią barierę dla promieniowania UV.

No i jeszcze rolety zewnętrzne, które nie tylko ograniczają ilość światła słonecznego, które wpada do domu, ale także nie pozwalają przedostać się wysokiej temperaturze. Przestrzeń pomiędzy roletą a oknem, stanowi bowiem dodatkową warstwę izolacyjną, która zapobiega wnikaniu ciepła.

A jeżeli nie mamy możliwości zastosowania żadnej z powyższych możliwości zatrzymania upału na dworze? Cóż pozostaje jeszcze wentylator i lody:)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>