Najkrótsza historia okna.

Najpierw był otwór w ścianie szałasu, który dawał świeży powiew powietrza i jasne światło dnia.

Sam otwór słabo spisywał się jednak w deszczowe i śnieżne pory, w tym celu zaczęto wypełniać go zwierzęcą skórą, albo tkaniną i tak dopełniła się rola otworu – okna dającego dzienne światło i jednocześnie chroniącego przed niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi.

Wraz z rozwojem budownictwa zaczęto eliminować skóry i tkaniny, a w ich miejsce zaczęło pojawiać się drewno i tworzone zeń solidne, drewniane – chroniące dom okiennice.

Po pewnym czasie okna zaczęły pełnić nową rolę – dekoracyjną, wzbogacając zarówno zewnętrzną architekturę domu jak i jego wnętrze. A wszystko zaczęło się około 5000 lat p.n.e. Kiedy to feniccy kupcy przypadkowo wytopili szkło w ognisku przy transporcie kamienia i tak powoli rozpoczęła się dla okien nowa, trwająca po dzisiejszy dzień era przeszkleń.

Zarówno wnętrza jak i okna zaczęły być coraz bardziej wysublimowane.

I tak jest po dziś dzień.
Prawdziwe Oczy Domu spoglądają na nas kiedy stoimy na zewnątrz i pozwalają nam patrzeć na świat kiedy jesteśmy w jego miłym wnętrzu.

Okna pasywne zapewniają jeszcze więcej domowego ciepła.

A kto z Państwa wie kiedy powstały pierwsze okna pasywne?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>