Świąteczne dekoracje okienne

Dekoracje świąteczne magicznie podkreślają nastrój tego najpiękniejszego w roku okresu. Choinka, pięknie udekorowany stół, świece i stroiki…Coraz częściej oprócz dekoracji wewnątrz domu, ozdabiamy również elewacje, ogrody, balkony. Miasta przepięknie błyszczą tysiącami światełek. Lubimy również dekoracje okienne, szczególnie, jeśli mamy mieszkania w blokach, gdzie fasadę budynku trudno odpowiednio przygotować na święta.

(Nastrój świąteczny uzyskamy dzięki wielu gotowym dodatkom.)

Wszelkie dekoracje okna powinniśmy jednak tak nakładać, by nie uszkodzić ani profilu okna, ani ramy, ani tym bardziej nie porysować szyby. Szkody mogą być nieodwracalne, dlatego zwracajmy uwagę to, co kupujemy i jak to montujemy na naszych oknach.

Sztuczny śnieg na oknach
To coraz bardziej popularna dekoracja świąteczna naszych okien. Użycie gotowych szablonów lub zrobionych własnoręcznie, np. podczas zabawy z dziećmi, umożliwia nam stworzenie niesamowitych aranżacji.
Najczęściej używamy sztucznego śniegu w spray’u. Aplikacja jest bardzo prosta – wystarczy przyłożyć szablon do szyby, spryskać go śniegiem, a potem delikatnie usunąć szablon. Umyty, może być wykorzystany na innym oknie.

(Za pomocą szablonów uzyskamy dowolne aranżacje.)

Ważne, aby przed aplikacją, starannie umyć okna i wytrzeć je do sucha. Dzięki temu śnieg lepiej będzie się trzymał powierzchni.
Sztuczny śnieg można kupić niemalże w każdym sklepie z dekoracjami domu. Oferują go zarówno producenci popularnej chemii budowlanej (np. farby do wnętrz), jak i dystrybutorzy specjalizujący się w sezonowych dodatkach. Jeżeli nie znamy firmy, dobrze jest przetestować produkt na mało widocznym miejscu – przecież po świętach będziemy chcieli w prosty i bezpieczny sposób usunąć śnieg z szyby.
Dobrej jakości produkty możemy usunąć wycierając okno szmatką zwilżoną w ciepłej wodzie. Potem starannie umyjmy okna, aby nie pozostały na nich ślady świątecznego puchu.
Pamiętajmy, że łatwość usuwania śniegu spowodowana jest tym, że produkt nie jest odporny na wodę. Dlatego aplikujmy śnieg raczej na wewnętrzną stronę okien, która nie jest narażona na deszcz czy prawdziwy śnieg.
Uwaga! O ile usunięcie śniegu z szyby jest proste, o tyle na jego działanie może nie wpłynąć korzystnie na parapet. Podczas nakładania śniegu zabezpieczmy więc zarówno parapety, jak i ściany – szczególnie te pomalowane farbami niezmywalnymi, przed zachlapaniem.

Farbki do okien
Jeżeli chcemy stworzyć kolorowe aranżacje świąteczne, wybierzmy farbki do okien. Tu również możemy posłużyć się szablonami bądź za pomocą pędzelka stworzyć na szybie niepowtarzalne wzory.
Powierzchnia, którą będziemy dekorować, powinna być również czysta i sucha.
Farbki do malowania okien to produkty przeznaczone do malowania szyb i szklanych powierzchni. Są zmywalne, usuniemy je za pomocą ciepłej wody z detergentem do mycia szyb.
W przypadku stosowania farbek, również zadbajmy o parapet i ściany wewnętrzne – zarówno podczas aplikacji, jak i jej usuwania.

Naklejki na okna
Tysiące wzorów, kolorów, renifery, bałwanki, mikołaje… Takie dekoracje świąteczne na oknach ucieszą naszych najmłodszych domowników.
Bezwzględnie jednak musimy zwrócić uwagę na opakowanie produktu. Naklejki muszą być przeznaczone na szklane powierzchnie i łatwe w usunięciu. Nie możemy naklejać zwykłych nalepek dekoracyjnych – te pozostawią nieestetyczne ślady kleju na szybach, bardzo trudne do usunięcia.

Folie dekoracyjne
Dużo bezpieczniejszym rozwiązaniem jest zastosowanie specjalnych folii dekoracyjnych na okna. Przylegają do szkła na zasadzie sił statycznych, nakładane są więc bez użycia kleju.
Ich zaletą jest również to, że można je wielokrotnie przyklejać i odklejać – są łatwo usuwalne. Możemy więc korygować swoje dekoracje, przenosić je na inne powierzchnie.

(Folie dekoracyjne można łatwo usunąć i przełożyć w inne miejsce.)

Stroiki i zawieszki
Bezinwazyjna dekoracja okna, która umożliwia uzyskania przepięknego nastroju, to ustawienie na parapetach świątecznych stroików lub zawieszenie specjalnych dekoracji na sznurkach (tak, jak na choince).
Pamiętajmy jednak, aby nie przybijać dekoracji do ram okiennych – dziury po gwoździach czy pineskach na stałe uszkodzą ramę!

(Stroiki, dekoracyjne wianki – to najbezpieczniejszy sposób dekoracji.)

Najbezpieczniejszym sposobem jest montaż na sznurku, np. przywiązanym do karnisza czy żabek firankowych. Stojące zaś na parapecie zielone sosnowe stroiki możemy udekorować dodatkowo bombkami, światełkami czy świecami, choć w tym ostatnim przypadku musimy zachować czujność – szczególnie, gdy nad stroikiem wisi firanka, zasłona czy roleta materiałowa.

Oświetlenie świąteczne okien
Dobrym pomysłem na dekoracje okna jest zamontowanie na nich lampek choinkowych w dowolnym układzie i aranżacji. Możemy wykorzystać również gotowe ozdoby świetlne – węże świetlne w postaci gwiazdy betlejemskiej, mikołaja, dzwoneczków itp.

(Gotowe ozdoby świąteczne można znaleźć w naszym sklepie – www.Oswietlenie.Dom.pl)

Jeżeli dekoracje świetlne montujemy na zewnętrznej stronie okna, pamiętajmy, aby wybrać produkt odporny na warunki atmosferyczne: przede wszystkim wilgoć i niską temperaturę. Takie lampy mająsymbol IP 44, gdzie pierwsza cyfra oznacza szczelność oprawy, druga zaś dotyczy wodoszczelności.
Od wewnątrz możemy zamontować zwykłe lampki choinkowe. Nowoczesne oświetlenie proponuje jednak rozwiązanie bezpieczne i energooszczędne, czyli wszelkie dekoracje typu LED. Technologia LED nie tylko ma zdecydowanie dłuższą żywotność niż zwykłe żarówki, ale także charakteryzuje się niskim poziomem zużycia energii. Dodatkowo, co jest istotne w przypadku montażu oświetlenia przy łatwopalnych materiałach, lampki ledowe emitują zdecydowanie mniej ciepła, nie nagrzewają się.
Dekorując okna na święta, szczególnie za pomocą oświetlenia, pamiętajmy także o własnym komforcie. Mrugające lampki choinkowe czy zbyt duża liczba żarówek mogą utrudnić nam np. zaśnięcie. Zrezygnujmy również z lampek z pozytywką, wybrzmiewającą “Jingle bells” czy “Cichą noc” – włączanie i wyłączanie muzyczki może być zbyt uciążliwe.

Świąteczne dekoracje okien tworzą magiczną atmosferę. W czasie zdobienia okien nie musimy trzymać się schematów i ograniczać się tylko do świątecznych lampek, możemy zastosować zawieszki świąteczne, a na parapecie możemy ustawić świece, miskę z orzechami, mandarynkami. Zobacz nasze propozycje.

Już niedługo Święta Bożego Narodzenia. Będziemy przygotowywać pyszne dania, ubierać choinkę, kupować prezenty, spotykać się z rodziną i przyjaciółmi. Nie zapomnijmy przy tym, aby udekorować odświętnie nasze mieszkanie lub dom. Dekoracje warto wykonać już teraz, gdyż w świątecznej gorączce możemy o tym zapomnieć:)

Ozdabiając okna, drzwi i inne elementy aranżacji, tworzymy wyjątkowy, magiczny nastrój. Świąteczne dekoracje szczególnie pięknie prezentują się na oknach drewnianych. Naturalnie piękny surowiec, jakim jest drewno, podkreśli ciepłą, bożonarodzeniową atmosferę. Przygotowaliśmy dla Was kilka propozycji.

Szyba bezpieczna – szyba antywłamaniowa, na czym polega różnica?

Szyba bezpieczna ma na celu przede wszystkim  ochronę przed zranieniem się odłamkami szkła w przypadku jej stłuczenia. Szkło wykorzystywane do  produkcji szyby bezpiecznej bo rozpada się na bardzo drobne kawałki o tępych krawędziach (np. szkło hartowane), lub pęka, lecz nie rozsypuje się (utrzymywane jest w całości dzięki zastosowanym laminatom, żywicom, zbrojeniu z drutu itp.).

Do bezpiecznych szyb zaliczamy szyby w klasach 01 i 02 (ochrona przed rozbiciem i zranieniem) oraz P1 i P2 (ochrona przed rozbiciem i zranieniem oraz czasowe opóźnienie przypadkowego włamania)

P3,P4 i P5- to szyby antywłamaniowe, produkuje się przede wszystkim  ze szkła laminowanego (posiadające trzy, albo cztery warstwy folii) lub szkła żywicowego. Ten rodzaj szyby w sposób bardzo efektywny zabezpiecza przed kradzieżą i zniszczeniem.  Pod względem skuteczności zastępuje kraty – co zdecydowanie działa na korzyść wszystkich patrzących w stronę okna zarówno na zewnątrz jaki z wnętrza pomieszczenia . Należy tutaj pamiętać, że przy tego rodzaju szkleniach muszą być stosowane odpowiednie okucia. Oznaczenia P3, P4 i P5 mówią nam o odporności szyby (najczęściej stosowane w domach czy mieszkaniach, ponieważ wystarczają do uzyskania odszkodowań ubezpieczeniowych) Zatem  szyba antywłamaniowa znacznie dłużej niż szyba bezpieczna opiera się ewentualnemu włamywaczowi i utrudnia intruzowi sforsowanie okna. Dla przypadkowego agresora może stanowić bardzo trudną przeszkodę, której pokonać najczęściej nie sposób.

Piękne drewno przez długi czas

Technologie termicznej i chemicznej obróbki drewna są dziś bardzo zaawansowane, dzięki ciągłemu postępowi  dzisiaj drewno jest lepiej wysuszone i zabezpieczone niż kiedyś, a zatem drewno będzie nas cieszyć swym pięknym widokiem przez jeszcze dłuższy czas.

Suszenie to cały cykl zjawisk i czynności, począwszy od przyjęcia drewna, składowania, przetarcia go, sezonowania i suszenia, z uwzględnieniem, do czego konkretny element zostanie wykorzystany. Producenci suszarni obiecują dziś nie tylko wysoką jakość poddanego obróbce surowca, ale również skrócenie czasu suszenia co wiąże się z redukcją kosztów. Podobnie jest w przypadku producentów chemii do drewna, którzy proponują całą gamę nowoczesnych preparatów skutecznie chroniących przed sinizną, pleśnią, czy grzybami, preparaty te są oczywiście przyjazne dla naturalnego środowiska.

Dzięki szerokiej ofercie obecnie dostępnej na rynku drewniane produkty pełnią swą funkcję przez bardzo długi czas pozwalając użytkownikom w pełni docenić walory naturalnego surowca.

JAK ZATRZYMAĆ UPAŁ ZA OKNEM

Kiedy na zewnątrz parno i gorąco, najchętniej szukamy schronienia w zaciszu własnego domu.
Aby bez pomocy klimatyzacji cieszyć się przyjemnym chłodem, należy przewidzieć rozwiązania ograniczające ilość promieni słonecznych wpadających przez okna.
Przegrzewanie się pomieszczeń podczas upalnych dni to efekt nieskutecznej izolacji cieplnej budynków, oraz niewystarczającej wentylacji. Jednak najwięcej ciepła przedostaje się do naszych mieszkań przez okna – nawet przesłonięte żaluzjami, czy firankami. Kluczową sprawą jest więc posiadanie stolarki okiennej o możliwie najniższym współczynniku przenikania ciepła – tak samo jak zimą, kiedy nie chcemy aby ciepło uciekało nam z domu, tak latem w upalne dni lepiej żeby ciepło w nadmiarze nie przedostawało się do wewnątrz.

Kolejna kwestia to odpowiednie szyby. Istnieje szeroka paleta szkieł o funkcji ochrony przed nagrzewaniem się pomieszczeń. Szyby z tej grupy są zazwyczaj stosowane na średnich i dużych fasadach. Konfiguracja szyb jest uzależniona od wymaganych parametrów i koloru szkła. Ze względu na rodzaj szkła i proces produkcji tego typu szkła dzielimy na 3 rodziny :szkła barwione w masie, szkła refleksyjne twardo powłokowe, oraz szkła refleksyjne miękko powłokowe.
Innym sposobem na ograniczenie nadmiernego nagrzewania się pomieszczeń jest montaż zewnętrznych przesłon. Żaluzje, nawet te z powłoką antyrefleksyjną nie są w stanie zapobiec przegrzewaniu się pomieszczeń w upalne dni. Promienie słoneczne wnikające do mieszkania przez okno już się z niego nie wydostaną, dlatego skuteczną ochrona przed wysokimi temperaturami jest zapewnienie cienia od strony zewnętrznej.
Tradycyjne okiennice świetnie sprawdzają się jako ochrona przed wysokimi temperaturami panującymi za oknem.

Warto tutaj wspomnieć też o markizach, stosuje się je nie tylko dla ochrony przed słońcem tarasów i balkonów, lecz także sąsiadujących z nimi pomieszczeń. Wykonane z tkanin odbijających energię, zapewniają cień i stanowią barierę dla promieniowania UV.

No i jeszcze rolety zewnętrzne, które nie tylko ograniczają ilość światła słonecznego, które wpada do domu, ale także nie pozwalają przedostać się wysokiej temperaturze. Przestrzeń pomiędzy roletą a oknem, stanowi bowiem dodatkową warstwę izolacyjną, która zapobiega wnikaniu ciepła.

A jeżeli nie mamy możliwości zastosowania żadnej z powyższych możliwości zatrzymania upału na dworze? Cóż pozostaje jeszcze wentylator i lody:)

Jak określić kierunek otwierania okna?

Kierunki określamy według położenia na oknie zawiasów okiennych.

Jeśli zawiasy są na oknie po stronie prawej, a klamka po lewej, to mamy do czynienia z oknem prawym.

Jeśli zawiasy są na oknie po stronie lewej, a klamka po prawej, to mamy do czynienia z oknem lewym.

Ta sama zasada obowiązuje przy określaniu kierunku otwierania drzwi, czyli:
Jeśli zawiasy znajdują się po prawej stronie drzwi , a klamka po lewej to mamy do czynienia z drzwiami prawymi
Jeżeli zaś zawiasy znajdują się po lewej stronie drzwi , a klamka po prawej to mamy do czynienia z drzwiami lewymi.

Duże okna, dużo radości!

Zwłaszcza, gdy za oknem malowniczy widok, który łączy się z wnętrzem w niepowtarzalną całość.

Duże, przeszklone powierzchnie prezentują się fantastycznie i to bez względu na to, czy pomieszczenie jest urządzone nowocześnie,

czy klasycznie.

Krajobraz za oknem łączący się z wnętrzem powiększa je i wprowadza do domu niepowtarzalny styl.

Chociaż najczęściej duże okna montuje się w salonie i jadalni to nie musimy się ograniczać tylko do tej części domu, zwłaszcza jeżeli nasz dom otacza piękny ogród czy las, duże przeszklenia sprawdzą się wtedy, także w sypialni, z której będzie można podziwiać widoki zaraz po przebudzeniu.

Kuchnia z dużymi oknami okazuje się również  bardzo imponująca,

także bez względu na styl urządzenia wnętrza.

Ale, zamontowanie w domu okien pokaźnych rozmiarów może nasuwać obawy o nadmierne starty ciepła i bezpieczeństwo przebywających tam zwłaszcza małych dzieci.

Na szczęście obie te obiekcję nie mają uzasadnienia, jeżeli zdecydujemy się na wysokiej jakości, odpowiednie okna.

Jeżeli chodzi o straty ciepła, to ten problem całkowicie rozwiązuje zastosowanie okien pasywnych wyposażonych w potrójny pakiet szybowy o współczynniku przenikania ciepła  od  0,9 Wg/m2K

http://www.oknawojcik.pl/okna-90-prezentacja.html

W przypadku zachowania bezpieczeństwa domowników  stosujemy w oknach tzw. warstwowe  szyby zespolone tzn. takie  w których tafle szkła są ze sobą połączone specjalną folią np. Clima Plus  Protect

http://www.oknawojcik.pl/okna-90-wyposazenie.html

Duże okna to dużo światła i przestrzeni w naszym domu.

Wreszcie wiosna! Czas myć okna!

Oczekiwana przez wszystkich wiosna nadeszła, czas na porządki i mycie okien.

Aby okna były idealnie czyste warto zastosować się do kilku prostych zasad, oto one:

1/Zadbaj o odpowiednie środki i sprzęt

- dobry, sprawdzony płyn do mycia okien. Najlepiej w butelce z rozpylaczem (np. Mister Muscle, Ajax).
- miska z ciepłą wodą, a w wodzie nieco płynu do mycia naczyń.
- porządną myjkę. Warto wypróbować czym najlepiej Ci się myje. Możesz użyć gąbki, miękkiej ściereczki (np. mikrofibry)

-  bardzo pomocnym narzędziem, które możesz kupić w sklepie z artykułami gospodarstwa domowego jest ściągaczka, wykonana z mosiądzu albo stali nierdzewnej                                                                                                        - papierowe ręczniki

2/ Okien nie należy myć w pełnym słońcu w środku dnia(ze względu na szybko pojawiające się smugi, zacieki na szybie). Najłatwiej okna myje się kiedy są one jeszcze w cieniu lub w pochmurne dni.

3/ Mycie okien zawsze zaczynamy od ram. Jeżeli znajduje się tam duża ilość kurzu można rozpocząć od odkurzenia. Okienne ramy drewniane  czyścimy specjalnie do tego przeznaczonym mleczkiem czyszczącym Należy pamiętać, aby dokładnie umyć ramy wokół szyby, gdzie często zbiera się kurz i pyłki.

4/ Odpowiednia technika : myj okna od boku do boku po wewnętrznej stronie i z góry na dół na zewnątrz. Jeżeli powstaną jakieś zacieki lub smugi, będziesz wiedzieć, po której stronie się znajdują.
- Często wymieniaj płyn i wodę.

5/ Nadmiar wody z szyby usuwamy ściągaczką do okien.

Na koniec szyby wycieramy suchą ściereczką z mikrofibry lub ręcznikiem papierowym.(ważne, aby wycierać okno pionowo lub poziomo, nigdy okrężnymi ruchami).

I na koniec …

Powodzenia :)

 

Ciepły montaż, cieplej w domu!

Decydując się na energooszczędne okna drewniane warto mieć na uwadze tzw. energooszczędność w czasie czyli zachowanie walorów izolacyjnych okna podczas jego eksploatacji. Okazuje się bowiem, że jednym z newralgicznych miejsc w domu przez które ucieka ciepło jest styk okien z murem. Kluczem jest więc osadzenie okien w warstwie ocieplenia w taki sposób, aby wyeliminować tzw. mostki termiczne, które  mogą wokół niego powstawać.

W pierwszej kolejności należy pomyśleć o zbudowaniu dodatkowego rusztowania, na którym będzie można okno oprzeć. Na konsolach powinno się umieścić wsporniki wysokości podpierające ramę i jednocześnie umożliwiające odpowiednie wypoziomowanie. Wsporniki główne (konsole nośne) i boczne powinny być rozstawione w odległości około 15 cm od narożników i słupków, a odstęp pomiędzy poszczególnymi kotwami powinien  wynosić maksymalnie 70 cm. Konsole nośne czyli metalowe profile przykręcane  do ściany wokół otworu okiennego, powinny być mocowane wewnątrz otworu lub na licu muru. Zalecana długość profili to: od 25 do 35cm, a szerokość 2,5 cm. Wsporniki boczne montowane winny być  z boku i u góry otworów okiennych, standardowo o długości 15, 20, 25 i 30 cm i szerokości 1,5 – 2,5 cm. Profil okna przykręcamy do konsoli za pomocą wkrętów lub dybli, a styk okna i muru wypełniamy  pianką poliuretanową .

Bardzo ważną kwestią jest uszczelnienie  taśmą lub folią paroszczelną od strony wnętrza domu i taśmą lub folią paro przepuszczalną po stronie zewnętrznej, należy trzymać zasady, która mówi: uszczelnić bardziej od środka niż na zewnątrz.

W ścianie jednowarstwowej o grubości  40-50 cm okno należy osadzić mniej więcej w połowie jej grubości. Nie należy mocować okna zbyt głęboko, ze względu na odpowiednie doświetlenie pomieszczeń, a im bliżej zewnętrznej krawędzi będzie ono  ustawione, tym więcej światła wpadnie do wnętrza. Nie może być też umieszczone zbyt blisko zewnętrznej krawędzi, ponieważ profil ościeżnicy będzie znacznie bardziej zimny, niż wtedy gdy zamontowany zostanie głębiej w ścianie.                                                                                                                                             Kotwy posiadające regulację należy zamocować na podokienniku , który jest pokryty warstwą wyrównawczą. W przypadku, gdy mur jest wykonany z materiału  perforowanego powinno się zastosować dodatkowe kątowniki  umożliwiające całkowitą stabilność montażu.

W ścianie dwuwarstwowej, tradycyjny sposób montowania okien polega na mocowaniu ich w granicy muru nośnego. W takiej sytuacji powierzchnia ościeżnicy, która przylega do ściany jest ciepła. Ponadto jest poddawana silnym wpływom różnicy temperatury ( ciepła od wewnątrz i zimna z zewnątrz ), co powoduje wytrącanie się pary wodnej na powierzchni okna. Długotrwałe występowanie takiego zjawiska może doprowadzić do powstawania skupisk wilgoci na ścianach wokół okien. Nawet lekkie wysunięcie okna w warstwę ocieplenia (na mniej więcej połowę grubości profilu) znacząco poprawia przebieg izoterm na ościeżnicy i wokół okna.

W ścianie trójwarstwowej okno mocuje się w warstwie izolacyjnej na długich kotwach przytwierdzonych do wewnętrznego muru nośnego -  to rozwiązanie przynoszące najlepsze rezultaty. Warstwa ocieplenia wynosi 10-12 cm grubości. Profil okna jest otoczony warstwą izolacyjną.

Stopień wysunięcia ościeżnicy względem warstwy ocieplenia jest uzależniony od jej planowanej grubości. Parapet zewnętrzny powinien mieć szerokość co  najmniej 10 cm, oznacza to, że w ścianie dwuwarstwowej z 10-15 cm warstwą styropianu okna można wysunąć jedynie kilka centymetrów w warstwę ocieplenia (połowa grubości profilu).Należy pamiętać o tym, że profile okien energooszczędnych i pasywnych mają nawet 9-10 cm grubości. Najlepszym rozwiązaniem jest całkowite wysunięcie okna w warstwę ocieplenia. Jednak o takim pełnym umieszczeniu okien w ociepleniu można myśleć właściwie tylko przy planowanym ociepleniu domu  styropianem lub wełną mineralną grubości minimum 20 cm.

Polecamy Państwu ciepły montaż.

Farba kryjąca czy transparentna?

Dla niektórych  wydaje się to być dylematem bardziej lingwistycznym niż zajmującym, ale dla większości osób planujących zakup okien, pomyślne rozwiązanie tej kwestii ma istotne znaczenie.

 

Różnica pomiędzy farbą kryjąca, a transparentną, czy jak kto woli- lazurową jest następująca:

 

Farby kryjące w pełni zakrywają strukturę drewna, tak aby nie było widać słoi i innych charakterystycznych dla drewna niepowtarzalności – po prostu kolorujemy  np. na niebiesko, czerwono, szaro itd.

   

 

Farby transparentne uwidaczniają cały czas niepowtarzalną strukturę drewna, jednocześnie nadając drewnu inną- pożądaną przez nas barwę, choć ostatecznie odcień tej barwy będzie delikatnie się różnił w zależności od tego jakie drewno ową farbą  pokryjemy: sosnę, meranti czy dąb.

   

Wybór :) Należy do Państwa!

Jakie okno takie światło

Jakość dziennego oświetlenia wnętrza jest ściśle uzależniona od okien – ich wielkości, kształtu  oraz ilości w danym pomieszczeniu. Jedno okno znajdujące się pośrodku ściany spowoduje, że wnętrze będzie oświetlone równomiernie, ale jeśli pomieszczenie będzie dość długie, to na jego końcu natężenie światła może być mniejsze. Okno umieszczone zbyt blisko narożnika, spowoduje niedoświetlenie części pomieszczenia i np. pokój dzienny może okazać się zdecydowanie zbyt ciemny – warto o tym pamiętać podczas planowania i budowy domu. W  przestronnych wnętrzach i długich ścianach optymalnym rozwiązaniem okazują się dwa okna. Przy odpowiednim metrażu, nie utrudniają aranżacji, a przy tym zapewniają bardzo równomierne oświetlenie  przez większą część dnia. Podobny efekt można uzyskać montując okno w narożniku południowo-zachodnim. W kuchni możemy zastosować niskie i szerokie okna panoramiczne i umieścić je nad blatem służącym do przyrządzania potraw. W łazience wystarczające są okna niewielkich rozmiarów. Podobnie w takich pomieszczeniach jak spiżarnia, czy garderoba wystarczą tylko niewielkie okna, świetliki, albo luksfery.

Przy planowaniu rozkładu pomieszczeń należy wziąć pod uwagę strony świata.

Strona wschodnia jest idealna dla sypialni. Poranne słońce zaglądające przez okna do pokoju, pozwoli nam obudzić się w pogodnym nastroju. W godzinach wczesnego południa jego natężenie będzie na tyle małe, że zapewni nam optymalną temperaturę, idealną dla relaksu.

Strona południowa  jest  najbardziej odpowiednia w dużych pomieszczeń strefy dziennej, takich jak salon, jadalnia, czy gabinet. Po stronie południowej mamy najdłuższy czas nasłonecznienia. Aby pomieszczenia te się nie przegrzewały, warto w oknach zamontować osłony przeciwsłoneczne (rolety zewnętrzne, markizy, żaluzje). Można też stosować wszelkiego rodzaju konstrukcje zacieniające okna takie jak zadaszenia, czy pergole.

Strona zachodnia i południowo – zachodnia okazuje się doskonale sprawdzać dla pokoi dziecinnych, bawialni – pomieszczenia od tej strony są bardzo dobrze doświetlone, ale promienie słoneczne nie budzą maluchów wczesnym rankiem.

Strona północna sprawdza się w  pomieszczeniach gospodarczych, spiżarniach. Okna znajdujące się tutaj, nie powinny być zbyt duże, aby nie powodowały nadmiernych strat ciepła.

Na północnej stronie, można również z powodzeniem ulokować  kuchnię, która jest przecież ze względu na swój charakter pomieszczeniem bardzo ciepłym.

Niezbyt intensywne nasłonecznienie w  pomieszczeniach północnych i równomiernie rozproszenie światła sprawiają, że wszystko, co się w nich znajduje wygląda naturalnie i oddaje ich prawdziwe kolory, zatem sprawdzi się tutaj doskonale również komfortowa garderoba.